Анатолий Вовк - психолог    
+38 (067) 76-35-675 Vovk.Anatoliy
 
vovkrvua vovkrvua@gmail.com
Центр професійної
психологічної допомоги
 
 
Головна
БлогVovcPro
 
 
ПОДІЇ
 
22 січня 2019 р. о 18:00
м.Рівне
 
Сімейні системні розстановки: Добро і зло в кожному з нас.
 

 
Мушу зізнатися, що я завжди стикаюся з труднощами, обговорюючи цю тему з філософами або теологами. У мене складається враження, ніби вони говорять не про сам предмет, чи не про суть справи, а лише про слова, поняттях, що позначають цей предмет. Ми так легко даємо захопити себе словами, що вони заміщають всю дійсність. Мені кажуть про добро і зло, припускаючи, що я вже знаю, що це таке. Але я цього не знаю. Коли хто-небудь говорить про добро чи зло, то він має на увазі іменоване їм добрим чи злим, те, що він відчуває як добре чи зле. Він говорить про них тоді зі всезростаючою упевненістю, не знаючи, чи є насправді таким зване їм добрим чи злим. Можливо, світосприйняття такої людини не цілком узгоджується з реальним станом справ, а об'єктивне заміщене внутрішнім, суб'єктивним чином.
 
Для того щоб домовитися про таке складне питання про добро і зло, нам потрібно виходити з наступного: добро і зло самі по собі це принципи, і слід думати, що принципи ці тягнуться за межі нашого існування. Говорячи про добро і зло, ми ведемо конкретну розмову про сутність, глибокі якості якої нам насправді невідомі. Якщо щось переживається нами як зле або гріховне, то переживання це залежить від суб'єктивного судження, так само як ступінь і тяжкість гріха.
 
Звідки у нас ця віра, ця зовнішня впевненість, ніби ми знаємо, що таке добро і зло? «Eritis sicut Deus, scientes bonum et malum» (I.Mose 3, 5) (Бут 3, 5: «.. і ви будете, як боги, знаючи добро і зло»). Тільки боги знають, ми не знаємо. Це дуже чітко і психологічно. Якщо у вас така установка: «Це може бути вельми кепсько, а може і ні», - то у вас є шанс, що ви зробите правильно. Але якщо ви знаєте заздалегідь, кепсько воно чи ні, то ведете себе, ніби ви сам Господь Бог. Однак всі ми лише обмежені люди і в кожному конкретному випадку по суті не знаємо, творимо добро чи зло. Ми знаємо їх абстрактно. Бачити конкретну ситуацію наскрізь, у всій її повноті посильно одному Господу Богу. У нас може тільки сформуватися думка, при тому що ми не знаємо, чи є воно таким. Ми можемо бути надзвичайно передбачливими: те чи інше є добром чи злом з урахуванням такого-то масштабу. Те, що нашому народу здається злом, інший народ може вважати благом.
 
При розгляді питання про добро і зло терапевту також залишається тільки сподіватися, що він правильно бачить речі, але він ніколи не повинен бути впевнений в цьому остаточно. Як терапевт, я не можу підходити до проблеми добра і зла в даному конкретному випадку теологічно або філософськи, але можу обходитися з ними лише емпірично. Це не означає, що при емпіричному підході я роблю добро і зло самі по собі відносними. Я ясно побачив, аж ось зло, але весь парадокс в тому, що у даної людини в цій конкретній ситуації, на певному щаблі його шляху до зрілості це зло може виявитися добром. Має силу і зворотне: в помилковий момент в нетому місці добро звернеться своєю протилежністю. Не будь це так, все було б просто - занадто просто. Коли я не суджу a priori, але прислухаюся до конкретної даності, то я вже не знаю заздалегідь, що для пацієнта добро, а що зло.
 
 
 
Ведучий: Анатолій Вовк.

Сімейні системні розстановки відбудуться 15 січня з 18.00 до 21:00
Попередній запис: 0677635675 (Анатолій)

Цікаві теми :

>> Ніколи не ставайте батьками для партнера

>> Складнощі підліткового періоду

>> 5 запитань при першій зустрічі з психологом

>> Як після зради зберегти стосунки

>> Як обрати психолога
>> Кохання очима дитини. Що таке кохання.
>> Хто такий психолог. Міфи про психологів.
>> Стадії розлучення
>> Спілкуватись з дитиною. ЯК?
________________________________________________________________________________
 
 
Записатись на прийом:
+38 (067) 76-35-675
Vovk.Anatoliy
vovcpro@gmail.com
vovcpro
 
 

Рекомендую переглянути

»          
 
____________________________________________________________________________________________________________________
Головна | БлогVovcPro | Послуги центру | Спеціалізація | Події | Документи
 
Анатолій Вовк - сімейний психолог, психотерапевт, сексолог
Всі права захищено © 2018
Besucherzahler
счетчик посещений